عمل به شرع اسلام

عمل به شرع اسلام و مؤانست با قرآن

نزدیکان آقای معلم بارها شاهد بوده‌اند افرادی که پیش ایشان می‌آمدند و از ایشان درخواست ذکر و دعا می‌کردند جواب می‌شنیدند که «به احکام شرع عمل کنید». روزی یکی از مقامات سیاسی پیش ایشان آمده و درخواست کردند تا دستورالعملی به ایشان داده شود تا آهسته آهسته در مسیر قرار بگیرند. آقای معلم پاسخ دادند: «احکام شرع را عمل کنید». مخاطب پرسیدند: «احکام ظاهری یاباطنی؟» آقای معلم در پاسخ فرمودند: «احکام ظاهر و باطن ندارد؛ شرع ظاهر و باطنش یکی است؛ باطنش همان ظاهرش است و ظاهرش باطنش است.» مخاطب در ادامه پرسیدند: «چه باید کرد تا انسان موفق شود به احکام شرع عمل کند؟» آقای معلم پاسخ دادند: «رو به خدا کنید؛ روی خود را از شیطان برگردانید. معمولا مشکل همین است.» (۱)

آقای عجمی از دوستان و همراهان صمیمی آقای معلم نقل می‌کردند که روزی آقای معلم به ایشان فرمودند: «چیزی می‌گویم که تا به حال نشنیدی و نخواهی شنید! من از طریق همین قرآن خدمت همه ائمه و خانواده‌هایشان رسیدم. مثلاً همسر امام صادق (علیه السلام) مرا می‌شناسند.» ایشان می‌فرمودند: «با قرآن مأنوس باشید. از طریق همین قرآن شما به ائمه می‌رسید.» (۲)

آقای معلم در پاسخ مصاحبه‌گری که از ایشان پرسیده بودند چه دعایی را بر بالین امام خمینی در آخرین روزهای حیاتشان بنا به درخواست حضرت امام خوانده بودند، فرمودند: «دعا همان است که معمول است و در کتاب‌های دعا آمده؛ چیز به خصوصی نیست؛ منتها اعتقاد باید باشد. همین بسم‌الله، صلوات ...؛ ولی هر کسی نمی‌تواند آن اثر را بگیرد». مصاحبه‌گر در ادامه می‌پرسد امام به نماز خیلی اعتقاد داشتند. درسته؟ آقای معلم در جواب می‌گویند: «بله چون نماز مهم است؛ فَإِن قُبِلتَ قُبِلَ مَا سِوَاهَا وَإِن رُدَّت رُدَّ مَا سِوَاهَا. اگر نماز شخص قبول شود بقیه چیزها هم قبول می‌شود و اگر رد شود هیچ چیز دیگر هم قبول نمی‌شود. آدمی، گمشده را غالبا در نماز پیدا می‌کند؛ برای این که الصلاة معراج المؤمن است. آدم بالا می‌رود و بالا که رفت خیلی چیزها را می‌بیند که قبلا نمی‌دید. نماز چنین چیزی است.» (۳)


برگرفته از

۱- خاطرات شفاهی بستگان نزدیک

۲- موسوی سیده فاطمه. دانای اسرار (زندگی‌نامه علمی و عملی حضرت آقا سید موسی زرآبادی). انتشارات مهرگان دانش. ۱۳۹۲

۳- مصاحبه‌های برنامه شبکه چهارم سیما که قسمت‌هایی از آن تحت عنوان «هوای کوی تو» از این شبکه پخش شده است